Huvitavat      Sündmused      Kontakt      

Kuidas looduslikul moel taimi kahjurite eest kaitsta

Pestitsiidide kahjuliku mõju osas ei tohiks kellelgi enam kahtlust olla. Ka ettevaatliku lubatud piirides doseerimise korral on tegemist siiski erinevate mürkkemikaalidega, mis kahjustavad meid. Nende pritsimisel jäävad kemikaaliosakesed suuremal või vähemal määral viljadele ning imbuvad pinnasesse ja vette, kus need võivad püsida väga pikka aega. Pestitsiide on seostatud terve hulga terviseprobleemidega ning eriti kahjulikud on need laste õrnale organismile, põhjustades astmat, hüperaktiivsust, käitumisprobleeme, autismispektrihäire probleeme, sünnidefekte, vähki, ülekaalulisust ja muud. Kõige lihtsam on ennetada pestitsiidide vajalikkust. Selleks on mitmeid lihtsaid meetodeid. Põllukultuuride rotatsioon ehk viljavaheldus Viljavaheldus tähendab iga-aastast aias kasvavate viljade asukoha vahetamist. Taimedel on erinevad vajadused ning mitu aastat ühe koha peal kasvades jääb pinnas selle konkreetse taime jaoks toitainevaeseks. Rotatsioon aitab ennetada ka seda, et kahjurid seal kasvavate taimedega ära harjuks. Erinevate taimede kasvatamine aitab tõsta mulla viljakust, näiteks liblikõielised taimed aitavad rikastada mulda lämmastikuga. Terve ja viljakas pinnas aitab kaitsta kahjurite vastu, kuna sellest kasvavad terved ja kahjuritele paremini vastu pidavad taimed. Kasvata mitut taime koos Paljude jaoks on tuttav vaatepilt, kui vanaema aiamaal kasvasid maasikate vahel küüslaugud. Miks? Kindlate taimede kooskasvatamine aitab kahjureid e
zero base cad Kaasaegse veebilehe loomine ja mõjusate kodulehtede tegemine aitab veebilehtede disaini valmistamise nähtavamaks teha, vaata aara.ee poolt kodulehekülgede valmistamise kohta aitab näidata kuidas veebilehe tegemine muudab ettevõtte netilehe moodsalt populaarseks lisaks ka kodulehe optimeerimine loob head eeldused koduka Google otsingu kaudu, lisaks aitab kodulehtede tegemise ja optimeerimisele tähelepanu pööramine netilehekülgi ka paremini ülesse leida, loe uue veebilehekülje tegemisest aara.ee disainibüroos lähemalt käib ja mida täpselt kodulehe tegemine endas kätkeb.

Kuidas looduslikul moel taimi kahjurite eest kaitsta

Kahjurid on aianduses igipõline probleem ning tänapäeval on enam kui lihtne kasutada nende vastu mõnda kemikaali. Kuid enda kasvatataud toidu üks peamisi plusse on ju ikka see, et sa tead, kui puhas see on. Nii et kahjurite vastu tuleb leida teistsuguseid lahendusi kui pestitsiidid. Aiandusega tegeleti juba ammu enne pestitsiidide leiutamist ning mitmed kahjurite tõrjumise meetodid on väga lihtsad ja taasavastatud vanad tõed.

Pestitsiidide kahjuliku mõju osas ei tohiks kellelgi enam kahtlust olla. Ka ettevaatliku lubatud piirides doseerimise korral on tegemist siiski erinevate mürkkemikaalidega, mis kahjustavad meid. Nende pritsimisel jäävad kemikaaliosakesed suuremal või vähemal määral viljadele ning imbuvad pinnasesse ja vette, kus need võivad püsida väga pikka aega.

Pestitsiide on seostatud terve hulga terviseprobleemidega ning eriti kahjulikud on need laste õrnale organismile, põhjustades astmat, hüperaktiivsust, käitumisprobleeme, autismispektrihäire probleeme, sünnidefekte, vähki, ülekaalulisust ja muud. Kõige lihtsam on ennetada pestitsiidide vajalikkust. Selleks on mitmeid lihtsaid meetodeid.

 

 

Põllukultuuride rotatsioon ehk viljavaheldus

Viljavaheldus tähendab iga-aastast aias kasvavate viljade asukoha vahetamist. Taimedel on erinevad vajadused ning mitu aastat ühe koha peal kasvades jääb pinnas selle konkreetse taime jaoks toitainevaeseks. Rotatsioon aitab ennetada ka seda, et kahjurid seal kasvavate taimedega ära harjuks. Erinevate taimede kasvatamine aitab tõsta mulla viljakust, näiteks liblikõielised taimed aitavad rikastada mulda lämmastikuga. Terve ja viljakas pinnas aitab kaitsta kahjurite vastu, kuna sellest kasvavad terved ja kahjuritele paremini vastu pidavad taimed.

 

Kasvata mitut taime koos

Paljude jaoks on tuttav vaatepilt, kui vanaema aiamaal kasvasid maasikate vahel küüslaugud. Miks? Kindlate taimede kooskasvatamine aitab kahjureid eemale peletada ning samas suurendab vahemaad sama liiki taimede vahel, mis tähendab seda, et kahjuritel on keerulisem ühelt taimelt teisele liikuda. Mitme liigi kõrvuti kasvatamist tuleb hoolikalt planeerida, et taimed ei hakkaks omavahel konkureerima ruumi, toitainete, vee või valguse pärast. Näiteks pannakse kokku sügava juurekava ja pinnapealse juurekavaga taimed või pikakasvulised taimed madalakasvuliste osalist varju vajavate taimedega. Milliseid taimi koos kasvatada, saad näiteks vaadata siit.

 

Taimede mitmekesisus

Selleks, et kaitsta oma aeda kahjurite eest, suurenda taimekoosluse mitmekesisust. Sealhulgas mängivad olulist rolli ka n-ö umbrohud – jäta kuskile aianurka alles nõges ja naat. Mida enam on aias erinevaid liike, seda suurem on iga konkreetse liigi vastupidavus kahjuritele. Kahjurid ja haigused vohavad kõige enam monokultuure kasvatavates piirkondades, kuna seal on küllaga toitu ning väga vähe looduslikke vaenlasi. Bioloogiline mitmekesisus on kõige parem ja jätkusuutlikum kahjurite vastane meetod.

 

 

 Kasuta kahjurite vastu nende looduslikke vaenlasi

Lepatriinud on sinu aia parimad sõbrad, samuti siilid, linnud ja mitmed kiskjalike eluviisidega putukad. On leitud, et kahjureid jahtivate liikide toomine aeda võib saagikust suurendada ligi 80%. Nõgesed aianurgas meelitavad lepatriinusid, veidi vähemhoolitsetud hekk või põõsastik meeldib siilidele ning lindude jaoks saad panna üles pesakastid. Lisaks meeldivale laulule aitavad linnud aiast kahjureid vähemaks süüa.

 

Mahedad kahjuritõrje vahendid

Vahel on siiski vaja looduse tegutsemisse sekkuda ning aidata taimel kahjuritega toime tulla. Selleks on olemas mitmeid huvitavaid looduslikke pestitsiide, mis ei kahjusta sind ega keskkonda, vaid hoopis aitavad taimedel tugevamaks kasvada.

Kõige lihtsam ja kättesaadavam on nõgeseleotis. Selleks võta suurem ämber, pane sinna julgelt suur punt nõgeseid, vala peale külm vesi, kata kaanega ja jäta kaheks nädalaks seisma. Leotisel on väga kange hais, nii et käitlemisel tasub kanda kindaid. Lahjenda saadud leotist tugevamate taimede puhul vahekorras 1 : 5-le ja nõrgemate jaoks 1 : 10-le ning pritsi taim ohtralt üle. Nõgeseleotis on ka heaks lämmastikurohkeks väetiseks, kuid kindlasti lahjendatud kujul. Taimeleotist saab teha ka tomativartest, küüslaugust ning troopilisemates piirkondades kasutatakse selleks palju neemipuud.

Sipelgaid võid proovida tõrjuda äädika ja kohvipuruga, kuid ära unusta, et ka neil on looduses oma roll ning tõrju neid ainult sealt, kus nad tõesti väga tülikaks osutuvad.

Teod ei armasta roomata üle purustatud munakoorte – raputa uhmerdatud munakoori peenra servadesse.

Kui püreestad sibulat ja küüslauku, lisad sooja vett ja lased segul üleöö seista, saad putukatõrje vedeliku, millega pritsida roose, lilli ja puuvilju, kaitsmaks neid kahjurite eest.

 

Loe lisaks loodusliku kahjuritõrje kohta siit.

 

Allikad: virkus.com, blogs.worldwatch.com, Wikipedia, Natural News, Delfi Aialeht.

http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kuidas-looduslikul-moel-taimi-kahjurite-eest-kaitsta#.VXmNKfntmko

Märts 2024
ETKNRLP
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Hiina vanasõna:
teed plaane aastaks – külva seemet
teed plaane kümneks aastaks – istuta puid
teed plaane sajaks aastaks – hari inimesi!

ÜHINGUST
Panustame oma tegevusega tervisliku aiakultuuri arendamisse!
EESMÄRGID
MTÜ eesmärk on tervist väärtustava elukeskkonna ja  elulaadi tutvustamine ning aiakultuuri arendamine.
SÜNDMUSED
Siit leiad info  nii tulevaste kui juba toimunud sündmuste kohta.
KONTAKT
MTÜ Tervendavad Aiad, 
Juku põik 6-8, Harku vald, 
Rannamõisa, Harjumaa 76906 Kontakttelefon (+372) 50 37 504

Kodulehtede valmistamine aara.ee

Pestitsiidide kahjuliku mõju osas ei tohiks kellelgi enam kahtlust olla. Ka ettevaatliku lubatud piirides doseerimise korral on tegemist siiski erinevate mürkkemikaalidega, mis kahjustavad meid. Nende pritsimisel jäävad kemikaaliosakesed suuremal või vähemal määral viljadele ning imbuvad pinnasesse ja vette, kus need võivad püsida väga pikka aega. Pestitsiide on seostatud terve hulga terviseprobleemidega ning eriti kahjulikud on need laste õrnale organismile, põhjustades astmat, hüperaktiivsust, käitumisprobleeme, autismispektrihäire probleeme, sünnidefekte, vähki, ülekaalulisust ja muud. Kõige lihtsam on ennetada pestitsiidide vajalikkust. Selleks on mitmeid lihtsaid meetodeid. Põllukultuuride rotatsioon ehk viljavaheldus Viljavaheldus tähendab iga-aastast aias kasvavate viljade asukoha vahetamist. Taimedel on erinevad vajadused ning mitu aastat ühe koha peal kasvades jääb pinnas selle konkreetse taime jaoks toitainevaeseks. Rotatsioon aitab ennetada ka seda, et kahjurid seal kasvavate taimedega ära harjuks. Erinevate taimede kasvatamine aitab tõsta mulla viljakust, näiteks liblikõielised taimed aitavad rikastada mulda lämmastikuga. Terve ja viljakas pinnas aitab kaitsta kahjurite vastu, kuna sellest kasvavad terved ja kahjuritele paremini vastu pidavad taimed. Kasvata mitut taime koos Paljude jaoks on tuttav vaatepilt, kui vanaema aiamaal kasvasid maasikate vahel küüslaugud. Miks? Kindlate taimede kooskasvatamine aitab kahjureid eemale peletada ning samas suurendab vahemaad sama liiki taimede vahel, mis tähendab seda, et kahjuritel on keerulisem ühelt taimelt teisele liikuda. Mitme liigi kõrvuti kasvatamist tuleb hoolikalt planeerida, et taimed ei hakkaks omavahel konkureerima ruumi, toitainete, vee või valguse pärast. Näiteks pannakse kokku sügava juurekava ja pinnapealse juurekavaga taimed või pikakasvulised taimed madalakasvuliste osalist varju vajavate taimedega. Milliseid taimi koos kasvatada, saad näiteks vaadata siit. Taimede mitmekesisus Selleks, et kaitsttud kujul. Taimeleotist saab teha ka tomativartest, küüslaugust ning troopilisemates piirkondades kasutatakse selleks palju neemipuud. Sipelgaid võid proovida tõrjuda äädika ja kohvipuruga, kuid ära unusta, et ka neil on looduses oma roll ning tõrju neid ainult sealt, kus nad tõesti väga tülikaks osutuvad. Teod ei armasta roomata üle purustatud munakoorte – raputa uhmerdatud munakoori peenra servadesse. Kui püreestad sibulat ja küüslauku, lisad sooja vett ja lased segul üleöö seista, saad putukatõrje vedeliku, millega pritsida roose, lilli ja puuvilju, kaitsmaks neid kahjurite eest.   Loe lisaks  loodusliku kahjuritõrje kohta siit.   Allikad: virkus. com, blogs. worldwatch. com, Wikipedia, Natural News, Delfi Aialeht. http://www. telegram. ee/toit-ja-tervis/kuidas-looduslikul-moel-taimi-kahjurite-eest-kaitsta#. VXmNKfntmko

Kahjurid on aianduses igipõline probleem ning tänapäeval on enam kui lihtne kasutada nende vastu mõnda kemikaali. Kuid enda kasvatataud toidu üks peamisi plusse on ju ikka see, et sa tead, kui puhas see on. Nii et kahjurite vastu tuleb leida teistsuguseid lahendusi kui pestitsiidid. Aiandusega tegeleti juba ammu enne pestitsiidide leiutamist ning mitmed kahjurite tõrjumise meetodid on väga lihtsad ja taasavastatud vanad tõed. Kuidas looduslikul moel taimi kahjurite eest kaitsta

www.tervendavadaiad.ee © 2014 MTÜ Tervendavad Aiad